Dostihy: historie, která se psala v sedle

Ze starověkého Řecka a Říma do současnosti

 

Dostihy se datují až do starověkého Řecka a Říma. V té době byly dostihy a koně považovány za symbol bohatství a moci.

V Evropě se rozšířily v 17. a 18. století a staly se oblíbenou formou zábavy pro šlechtu. První dostihy v Anglii se konaly v roce 1174 a od té doby se staly velmi oblíbenými. V 19. století se rozšířily do Spojených států, kde se začaly konat na velkých dostihových závodištích po celé zemi.

Jak si stojí dostihy dnes?

Dnes jsou dostihy oblíbené po celém světě a závodí se na různých úrovních, včetně závodů pro amatéry a profesionály. Existují také různé typy dostihů, včetně sprintů, middle distance a dlouhých tratí.

Často jsou spojovány s vysokými sázkami a jsou oblíbenou formou zábavy pro diváky po celém světě. Může se na nich sázet na vítěze nebo umístění koní a jsou také spojeny s různými společenskými událostmi a akcemi.

V současné době jsou dostihy také často spojovány s otázkami etiky a zodpovědnosti vůči koním a existují různé organizace a iniciativy, které se snaží zajistit, aby byly dostihy co nejbezpečnější a nejspravedlivější pro koně i jezdce.

Jména jezdců a koní, která se zapsala do historie

Na závěr se podívejme na významné jezdce a jejich koně, kteří se zapsali do historie sportu. Kteří to byli?

Jezdci, kteří se zapsali do historie jezdectví

Red Pollard - byl kanadský jezdec, který se proslavil zejména díky svému vítězství v dostihu Kentucky Derby v roce 1930 na koni Gallant Fox. Byl také spoluautorem knihy 'Seabiscuit: An American Legend', která byla zfilmována v roce 2003.

Laffit Pincay Jr. - je panamský jezdec, který se stal nejúspěšnějším jezdcem v historii amerických dostihů s více než 9 000 vítězstvími. Jeho nejslavnější vítězství bylo v roce 1975 v dostihu Belmont Stakes na koni Avatar.

Bill Shoemaker - byl americký jezdec, který se proslavil zejména díky svým vítězstvím v dostihu Kentucky Derby, kde vyhrál celkem čtyřikrát. Byl také nejúspěšnějším jezdcem v historii dostihu Breeders' Cup s devíti vítězstvími. Shoemaker byl uveden do Síně slávy dostihového sportu v roce 1958 a zemřel v roce 2003 ve věku 72 let.

Koně, jejichž jména zná celý svět

Zapomenout nesmíme ani na koně.

Secretariat - byl americký plnokrevník, který se proslavil zejména díky svému vítězství v dostihu Kentucky Derby v roce 1973. Byl také prvním koněm, který vyhrál Triple Crown (dostihy Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes) od roku 1948. Secretariat je považován za jednoho z nejlepších koní v historii dostihového sportu.

Man o' War - byl americký plnokrevník, který se proslavil svými vítězstvími v dostizích v letech 1919 a 1920. Byl považován za jednoho z nejlepších koní v historii a byl uveden do Síně slávy dostihového sportu v roce 1957.

Seabiscuit - byl americký plnokrevník, který vítězil v letech 1937 a 1938. Jeho nejslavnější vítězství bylo v dostihu Santa Anita Handicap v roce 1940, kdy porazil vítěze dostihu Kentucky Derby, War Admirala. Seabiscuitova kariéra byla zfilmována v roce 2003 ve stejnojmenném filmu.

Přečtěte si také článek Coco Chanel: hvězda, která nezhasla nebo co obnáší sportovní doping.

Fotografie