Coco Chanel: hvězda, která nezhasla

Život Coco Chanel. Jaká byla?

Gabrielle Bonheur 'Coco' Chanel byla francouzská módní návrhářka a podnikatelka, známá především pro svůj vliv na módní průmysl v první polovině 20. století. Narodila se 19. srpna 1883 v Saumuru ve Francii jako nelegitimní dcera Albertine Justine Aurélie a Charlese-Emila Chanel. Její otec byl krejčím a matka se živila jako herečka. Coco vyrůstala v klášteře a později se dostala do hudebního průmyslu jako barová zpěvačka.

První návrhářské úspěchy

Chanel začala navrhovat šaty pro své přátele a brzy se stala známou módní návrhářkou v Paříži. Svůj první módní salon otevřela v roce 1910. To jí přineslo oblibu mezi francouzskou smetánkou. Její kolekce se zaměřovala na pohodlné, ale elegantní šaty, které odmítaly tehdejší módní trend přeplácaných a neforemných kousků. Chanel také vynalezla slavné 'little black dress' a zpopularizovala košili s motýlkovým límcem.

Chanel představuje svůj první parfém

V roce 1920 představila Chanel svůj první parfém, Chanel No. 5, který se stal velmi oblíbeným a stále se prodává po celém světě. Téhož roku také otevřela svůj první butik s parfémy a šperky v Paříži.

Známá byla také pro svůj odvážný a nekonformní styl, který se odchyluje od tehdejších módních trendů. Nosila pánské obleky a vycházela z přesvědčení, že ženy by měly mít stejná práva jako muži. Její módní kousky se staly velmi oblíbenými mezi ženami, které hledaly pohodlné a moderní oblečení.

Chanel zůstala aktivní v módním průmyslu až do své smrti v roce 1971 ve věku 87 let. Její odkaz je stále znát. Chanel také ovlivnila ženský vzhled v době, kdy se ženy snažily získat větší nezávislost a rovnoprávnost. Její přístup k módě se zaměřoval na pohodlí a funkčnost a její kousky jsou stále považovány za nadčasové a elegantní.

Soukromý život Coco Chanel

Chanel byla také známá pro své vztahy s vlivnými muži, včetně bankéře Alaina Wertheimer a spisovatele Boye Capela. Její život byl plný slávy, ale také kontroverzí. Přesto její odkaz v módním průmyslu zůstává nezapomenutelný a její značka Chanel stále patří mezi nejznámější a nejrespektovanější módní značky na světě.

Coco Chanel a její nejvýznamnější přehlídky

Na závěr se podívejme, jaké kolekce Coco Chanel představila světu a které přehlídky se staly těmi nejvýznamnějšími.

  • První módní přehlídka Coco Chanel se konala v roce 1908 v Paříži. Její první kolekce se zaměřovala na pohodlné a elegantní šaty, odmítající tehdejší módní trend přeplácaných a neforemných šatů.
  • V roce 1920 představila Chanel svou první kolekci náhrdelníků, náramků a prstenů, která byla velmi oblíbená mezi ženami.
  • Roku 1954 představila svou první kolekci sportovního oblečení.
  • V roce 1971 představila Chanel svou poslední kolekci, kterou stihla navrhnout ještě před svou smrtí v témže roce.

Přečtěte si také Dostihy: historie, která se psala v sedle nebo co obnáší sportovní doping.

Fotografie