Kdo byl Guccio Gucci?

Otec zakladatel

Když se řekne móda, většina z nás si ji spojí především se ženami. A to jak s nositelkami módy, tak i s jejími tvůrkyněmi. Ale mezi módními návrháři je i mnoho mužů a řada z nich vybudovala přední světové módní značky. Takovým mužem byl i Guccio Gucci.

Narodil se 26. března 1881 v italské Florencii a brzy v sobě objevil obchodnické sklony. Jelikož Italové mají pro módu slabost, rozhodl se Guccio Gucci vsadit na koženou módu. Pracoval s kvalitní kůži a jeho výrobky byly prvotřídně provedené, hezky vypadaly, příjemně se nosily. Kožená móda od Gucciho se brzy stala pojmem, takže tento talentovaný módní návrhář a obchodník si již v roce 1921 založil ve Florencii svůj první obchod a vydal se naplno do světa módy.

Pokračovatelé rodu

Guccio Gucci měl čtyři syny – Alda, Vasca, Uga a Rodolfa. Ti všichni se o rodinný byznys zajímali, otci pomáhali, takže velmi brzy vstoupili naplno do jeho firmy. A rodinná módní značka tak získala pokračovatele. V komplikovaném roce 1938 se Guccimu dařilo natolik, že své podnikání rozšířil z rodné Florencie do Říma. A popularita jeho oděvů rostla a zájem o ně sílil.

Móda se v průběhu času proměňovala podle stylů, které se nosily, ale vždy platilo, že Gucci a jeho synové určovali směr. To, co vytvořili, se brzy stalo žádaným zbožím. Módní přehlídky od Gucci se rychle staly pojmem a oblékali se u něj ty největší evropské osobnosti.

Rozšíření do celého světa

Rodinný podnik vytrval velmi dlouho. Posledním Guccim, který stanul v jeho čele, byl vnuk zakladatele firmy, respektive syn jeho syna Rodolfa – Maurizio Gucci. Jeho život byl velmi zajímavý a neskončil dobře, protože zemřel rukou nájemného vraha ve svých 46 letech, přičemž vraždu si prokazatelně objednala jeho manželka. Pokud byste se o tomto příběhu rádi dozvěděli více, vznikl o něm nedávno film House of Gucci, natočený podle románu spisovatelky Sary Gay Fordenové.

Prodej rodinné společnosti

Možná společnost Gucci obdivujete, protože její rodinný příběh je velmi silný. V tom případě byste ale měli vědět, že rodině Gucciových už dávno nepatří. Právě Maurizio Gucci prodal slavné návrhářské impérium v roce 1993 investičnímu fondu Investcorp se sídlem v Bahrajnu.

Nic to ale nemění na tom, že značka Gucci je stále celosvětově známá, populární a pořád platí, že móda od Gucciho je známkou luxusu a toho, že na to zkrátka máte. Ledacos se od dob Guccia Gucciho změnilo, ale jeho odkaz žije dál. Stejně jako další nositelé jeho jména, protože rod Gucci je stále mezi námi.

Přečtěte si také Coco Chanel: hvězda, která nezhasla nebo TOP 5 nejlepších českých hokejistů

Fotografie