TOP 5 nejlepších českých hokejistů

Špičky v NHL

Sestavit tabulku nejlepších hokejistů je možné mnoha způsoby. Záleží, jaké faktory budete poměřovat. Můžete sestavit statistiku nejlepších hokejistů v rámci ČR, můžete vzít v úvahu největší světové soutěže, můžete se odpíchnout od výsledků různých mistrovství světa v hokeji. Pro účel tohoto článku jsme se rozhodli nahlédnout do statistik NHL (National Hockey League) a zjistit, kteří čeští hokejoví hráči byli za celou svou kariéru nejúspěšnější. A číslo jedna asi nepřekvapí vůbec nikoho.

Jaromír Jágr

Ano, jedničkou mezi českými hráči ledního hokeje je Jaromír Jágr – jak v Česku, tak i mezi Čechy hrajícími ve světě. Cizinci, kteří se zajímají o hokej, o něm minimálně vědí. Tento jednapadesátiletý rodák z Kladna se toho přitom nebojí ani dnes a dál hraje. I když o trochu méně a jen v tuzemsku.

V rámci své účasti v NHL a KHL hrál za několik světoznámých klubů a mezi jeho nejznámější působiště patřily kluby Pittsburgh Penguins a Avangard Omsk. Od roku 2018 už působí jen v Česku a hraje za Rytíře Kladno. I ve svém věku je stále single, takže jde o jednu z nejžádanějších partií mezi hokejisty.

Patrik Eliáš

Pomyslnou dvojkou v žebříčku Čechů v NHL je Patrik Eliáš. Ten se narodil v roce 1976 v Třebíči, je ženatý a mnoho fanoušků už si ho neodmyslitelně spojuje s jeho číslem 26. Neuvěřitelných 21 let hrál v NHL za klub New Jersey Devils, v němž dokázal zařídit řadu klubových rekordů. Zajímavostí je, že jeho rodné město si ho cení natolik, že mu v roce 2022 udělilo cenu města Třebíče.

Jakub Voráček

Na třetím místě je Jakub Voráček, 33letý rodák z Kladna. Ten ještě hraje naplno, a tak se v Česku příliš neobjevuje – aktuálně hraje v NHL za klub Arizona Coyotes. Nosí číslo 93 a hraje na pravém křídle. Nezapomíná ani na charitu, a tak založil Nadaci Jakuba Voráčka, která finančně podporuje výzkum roztroušené sklerózy a vznik registru pacientů s touto diagnózou.

Milan Hejduk

Čtyřkou mezi Čechy v NHL je aktuálně Milan Hejduk narozený roku 1976 v Ústí nad Labem. Jeho první angažmá bylo v Pardubicích, ale rychle se propracoval mezi světovou špičku. Byl členem klubu Quebec Nordiques, pak hrál za Colorado Avalanche a povedlo se mu získat Stanley Cup (v roce 2001) a Maurice Richard Trophy (což je trofej pro nejlepšího střelce NHL). V roce 2019 se stal členem Síně slávy českého hokeje. Aktivně už nehraje.

David Krejčí

Nejlepší pětku uzavírá David Krejčí, který se narodil v roce 1986 ve Šternberku. Aktuálně hraje v NHL za klub Boston Bruins. V posledních letech byl chvíli členem tuzemského klubu HC Olomouc. Jedním z jeho největších úspěchů pro český hokej bylo vstřelení vítězného gólu v květnu 2012 na Mistrovství světa v ledním hokeji v Helsinkách, jímž zajistil českému týmu bronzovou medaili.

Přečtěte si také SuperBowl – vše, co potřebujete znát nebo Dostihy: historie, která se psala v sedle.

Fotografie