Jak vybrat sluneční brýle a nespálit se?

Za pár korun ne

Sluneční brýle seženete téměř v jakémkoliv obchodě. Prodávají se v drogerii, v supermarketu, ve stánku v tržnici. Když jedete na festival, často je dostanete jako dárek k několika zakoupeným nápojům. Existuje neskutečné množství barevných kombinací a typů brýlí, takže každý si může vybrat přesně takové, které mu budou nejvíc slušet a zároveň i nejvíc vyhovovat. A nejlepší na tom je, že takové sluneční brýle vás vyjdou na několik desítek korun. Ale skutečně se vyplatí kupovat takhle levné kousky?

Chraňte své oči

Ochrana očí je důležitá. Všichni víme, že sluneční paprsky obsahují kromě toho příjemného, teplého záření, i nebezpečné UV paprsky, které mohou v konečném důsledku způsobit až rakovinu kůže. Ale škodlivé jsou nejen pro naši pokožku, nýbrž i pro naše oči. Proto nestačí jen mazat se opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, ale je třeba chránit právě i náš zrak. A jelikož oči ničím nenamažete, jeví se sluneční brýle jako ideální módní doplněk a ochrana očí v jednom.

Nicméně, musí jít o kvalitní sluneční brýle. Pokud si je totiž nasadíte, oči na zatmavená skla okamžitě zareagují. Jak? Rozšíří se zorničky, protože nemusí čelit ostrému světlu. Pokud jsou ale brýle nekvalitní a nemají v sobě ochranné filtry, tak oči vůbec nechrání a naopak způsobí, že do nich proniká mnohem víc škodlivých paprsků, než kdybyste vůbec žádné sluneční brýle neměli. Vy sami to nepoznáte, ale oči tím nesmírně trpí.

 

Připlaťte si za kvalitu

Jak tedy poznat kvalitní sluneční brýle, které skutečně chrání a nejde jen o kus zatmaveného plastu? Úplně nejlépe uděláte, pokud si sluneční brýle pořídíte v optice. Jsou sice výrazně dražší, ale máte jistotu, že váš zrak ochrání. Není také nemožné požádat o dioptrické sluneční brýle nebo si můžete na své vlastní brýle nechat nainstalovat zaklapávací zatmavená sklíčka. Brýle z optiky skutečně chrání oči, mají UV filtr podle vašich požadavků a budete mít jistotu, že vám neublíží – a pravděpodobně vám vydrží mnohem mnohem déle než plastové brýle z tržnice.

Pozor na děti

Velké riziko hrozí i u malých dětí. Pokud vaši potomci uvidí, že nosíte sluneční brýle, samozřejmě po nich také zatouží. A nejspíš jim nebudete kupovat ty drahé z optiky, protože jim hrozí rychlá zkáza. Jakožto rodiče byste přesto měli zodpovědně vybírat, jaké sluneční brýle dětem pořídíte. Nekupujte ty nejlevnější a nedbejte jen na design brýlí. Pátrejte po ochranných filtrech a stupni ochrany. U dětí se vyplatí sáhnout po těch nejvyšších. Dětské oči jsou citlivé a není dobré kazit je.

Přečtěte si také Kdo byl Guccio Gucci? nebo TOP 5 nejlepších českých hokejistů

Fotografie