Fascinující parfémy od slavných voňavkářů

Parfém je osobní

Už jste někomu darovali parfém? Možná to nebyl dobrý nápad a posléze jste zjistili, že daný člověk ho nepoužívá. Proč? Není to nevděk. Ale každému zkrátka voní něco jiného. To, co vám může připadat jako příjemná vůně, může jinému doslova páchnout. Příliš silné parfémy také nejsou pro každého.

A nejde zdaleka jen o ženy – není snadné vybrat ani mužský parfém. Proto je nejlepší darovat jen takový parfém, o němž víte, že ho dotyčný používá a líbí se mu – nebo nechte výběr na něm. A pokud hledáte parfém sami pro sebe, zkuste si přivonět i k něčemu neotřelému.

Hruška i tabák

Výrobci parfémů se nebojí experimentovat. Někdy to dopadá tragicky, ale jindy je výsledek famózní. Při koupi parfémů je proto vhodné vsadit na ověřené značky, třeba i ty zahraniční, u nichž máte jistotu, že za zaplacenou cenu to rozhodně stojí. Třeba francouzské parfémy jsou v tomto ohledu proslavené. A právě odtud se i na náš trh dostávají fascinující parfémy, jejichž vůně vám připomene léto, pomůže vám vrýt si do paměti cenné vzpomínky a příjemně vás naladí.

V parfémech se tak objevují i ovocné tóny, například hruška, která k pozdnímu létu neodmyslitelně patří. Kombinace s vanilkou a tabákem pak vytváří vůni, kterou byste mohli cítit pořád a zamilujete si ji.

Francis Kurkdjian

Ti, kdo dávají přednost kvalitě, jistě znají jméno Francis Kurkdjian. Tento čtyřiapadesátiletý Francouz se stal předním výrobcem parfémů, pracoval i pro významné společnosti a vyrábí taktéž své vlastní parfémy. Kdo by neznal jeho Le Male, který vyrobil pro Jeana Paula Gaultiera v roce 1995!

Jeho vlastní značka Maison Francis Kurkdjian je celosvětové proslulá a jejím výběrem rozhodně nesáhnete vedle. Francis Kurkdjian má totiž na vůně čich – a to doslova. Nebojí se ve svém parfému smíchat například bergamot, verbenu, fenykl, hedion a pižmo, přičemž vznikne úžasně svěží letní vůně, která poslouží jak na večerní akci, tak i přes den namísto kolínské.

Ivan Pericoli a Benoît Astier de Villatte

Dalšími známými jmény mezi výrobci parfémů jsou rozhodně Ivan Pericoli a Benoît Astier de Villatte. Přitom tito dva muži začali jako výrobci nádobí, které se proslavilo patinou připomínající staré výrobky. Až po čase se dali také do výroby parfémů, jimiž se proslavili mnohem víc než svým kuchyňským vybavením. Ani oni se nebojí míchat různé přísady a výsledkem je vždy příjemná a svěží vůně, kterou můžete používat za všech okolností a nikdy se vám neomrzí. Například jejich kombinace pomeranče, cedru, římského kmínu a větvičníku působí tak svěže, že se stane vaším nepostradatelným letním společníkem.

Přečtěte si také Kdo byl Guccio Gucci? nebo Jak vybrat sluneční brýle a nespálit se?

Fotografie