Elsa Schiaparelli – hlavní rivalka Coco Chanel

Návrhářka z Říma

Tato výjimečná žena, která se narodila již roku 1890 v Římě, se stala mezi první světovou válkou a druhou světovou válkou jednou z nejznámějších módních ikon a slavnou módní návrhářkou. Její sláva dosahovala tak daleko, že svým talentem ohrožovala i jednu z nejznámějších žen Francie – Coco Chanel. Nebyly sice soupeřkami v pravém slova smyslu, ale obě byly velmi schopné, šarmantní a uměly ve svém řemesle i ve světě ovládaném muži dobře chodit.

Kvalitní vzdělání

Návrhářka Elsa Schiaparelli nepocházela z chudé rodiny. Už od počátku měla výhodu, že za ní stáli vlivní a uznávaní rodiče – její matka byla šlechtična, otec byl známým vědcem. Sama Elsa Schiaparelli byla velmi inteligentní dívkou, měla talent na jazyky a studovala na univerzitě literaturu.

Její dobrodružná povaha ji po studiích odvála Londýna, poté do New Yorku a nakonec do Paříže, která ji okouzlila. Zůstala tam a začala se věnovat navrhování oděvů. V roce 1927 si odvážně otevřela své vlastní krejčovství nazvané Pour le Sport, ve kterém se specializovala na sportovní oblečení, lyžařské oblečení a plavky. 

Vlastní salon

Se svou tvorbou zaujala veřejnost a ikonou se stal její černý pletený svetr s vypletenou bílou vázankou. Díky vzrůstající popularitě se jí už v roce 1935 povedlo otevřít si vlastní salon nesoucí její jméno – Schiaparelli. Její tvorba se nesla ve stylu, který dodnes nese zajímavý název haute couture, přičemž ho zpestřovala originálními a leckdy až vtipnými prvky.

Vlivná přátelství

Návrhářka Elsa Schiaparelli by možná sama tolik neprorazila, ale výrazně jí k jejímu úspěchu pomohla přátelství, která navázala s tehdejšími francouzskými umělci. Velmi blízká si byla s Jeanem Cocteauem, Salvadorem Dalím nebo Christianem Bérardem.

Tito její přátelé ji také inspirovali k mnoha prvkům, které se později objevovaly v jejích módních kolekcích. Jejími nejznámějšími modely se tak staly bílé šaty s obrazem mořského raka, s jejichž realizací jí pomáhal sám Salvador Dalí, stejně jako zapůsobila i jedinečnými knoflíky v podobě různorodého hmyzu, které pro ni navrhoval francouzský šperkař a zlatník Jean Schlumberger.

Schiaparelli vs Chanel

Naopak s již zmiňovanou Coco Chanel se příliš nepřátelila, i když se samozřejmě znaly. I ona se věnovala stylu haute couture, a tak obě ženy neustále bojovaly o to, která se déle udrží na výsluní a která nadchne veřejnost svými novými nápady. V tomto souboji nakonec zvítězila Coco Chanel, neboť hvězda Elsy Schiaparelli zhasla po druhé světové válce a nikdy už se jí nedařilo tak jako v meziválečném období.

Zajímá-li vás více informací o Coco Chanel, přečtěte si náš text Coco Chanel: hvězda, která nezhasla nebo se začtěte do článku Dostihy: historie, která se psala v sedle.

Fotografie