Největší a nejznámější sportovní haly světa

Kdy a kde vznikaly první sportovní haly?

Historie výstavby sportovních hal sahá až do antického Řecka, kde byly první závodní stadiony postaveny pro slavnostní olympijské hry. Postaveny byly obvykle z kamene a měly kapacitu kolem 50 000 diváků. V průběhu staletí se sportovní haly postupně zlepšovaly a zvětšovaly. Například v 19. století byly postaveny první velké haly pro boxerské zápasy, které se konaly v Londýně a New Yorku.

V 20. století došlo k významnému rozvoji sportovních hal a stadionů. V roce 1923 byl v Londýně otevřen Wembley Stadium, který se stal největším stadionem na světě s kapacitou až 125 000 diváků. V roce 1950 byl v Riu de Janeiro otevřen Maracanã Stadium s kapacitou až 199 000 diváků, což bylo největší sportovní hřiště na světě až do roku 2010.

V posledních desetiletích došlo k dalšímu rozvoji sportovních hal. Některé z nich jsou navrženy tak, aby se daly snadno přestavět pro různé sporty nebo kulturní akce. Například Allianz Arena v Mnichově je nejmodernějším stadionem v Evropě a může pojmout až 75 000 diváků. Je navržen tak, aby se dal snadno přestavět pro fotbal, hokej nebo koncerty.

Sportovní haly a stadiony jsou dnes neodmyslitelnou součástí společenského života a jsou využívány pro různé sportovní a kulturní akce po celém světě. Jsou to místa, kde se setkávají fanoušci, a kde se odehrávají některé z největších a nejdůležitějších sportovních událostí na světě.

Které sportovní haly mají největší kapacitu?

Některé haly jsou opravdu impozantní a patří k největším na světě. Vytvořili jsme pro vás seznam deseti největších sportovních hal podle kapacity.

 1. Rungrado 1st of May Stadium - Pyongyang, Severní Korea - 150 000
 2. Salt Lake Stadium - Kalkata, Indie - 120 000
 3. Michigan Stadium - Ann Arbor, Michigan, USA - 107 601
 4. Beaver Stadium - University Park, Pennsylvania, USA - 106 572
 5. Ohio Stadium - Columbus, Ohio, USA - 102 847
 6. Kyle Field - College Station, Texas, USA - 102 733
 7. Neyland Stadium - Knoxville, Tennessee, USA - 102 455
 8. Tiger Stadium - Baton Rouge, Louisiana, USA - 102 321
 9. Bryant-Denny Stadium - Tuscaloosa, Alabama, USA - 101 821
 10. Memorial Stadium - Lincoln, Nebraska, USA - 90 000

3 sportovní haly na závěr

Závěrem jsme pro vás vybrali tři zajímavé sportovní haly, které se proslavily po celém světě. V čem jsou unikátní?

 1. O2 Arena (Londýn, Velká Británie) - O2 Arena je největší multifunkční hala v Evropě a jedna z největších na světě. Je využívána pro koncerty, sportovní akce a jiné kulturní události. Může pojmout až 20 000 diváků a její interiér je navržen tak, aby se dal snadno přestavět pro různé druhy akcí.
 2. Mercedes-Benz Stadium (Atlanta, Georgia, USA) - Mercedes-Benz Stadium je nejmodernějším stadionem v USA a jedním z největších na světě. Může pojmout až 71 000 diváků a je využíván především pro fotbalové zápasy. Jeho největším lákadlem je otevřený střechový design, který umožňuje divákům vidět okolní město z výšky.
 3. Staples Center (Los Angeles, Kalifornie, USA) - Staples Center je největší sportovní hala v USA a jedna z největších na světě. Může pojmout až 20 000 diváků a je využívána především pro basketbalové, hokejové a fotbalové zápasy. Je také oblíbenou volbou pro koncerty a jiné kulturní akce. Její design je inspirovaný městem Los Angeles a jeho interiér je navržen tak, aby vyhovoval potřebám různých druhů akcí.

Přečtěte si také zajímavosti ze světa dostihů nebo se podívejte, čím se do historie zapsala Coco Chanel.

Fotografie