První plavky. Kdy a kde se objevily?

Jak se odvíjela historie vzniku plavek?

Historie plavek sahá až do starověku, kdy se s nimi můžeme setkat v nejrůznějších zemích. Například v antickém Řecku a Římě se muži oblékali do plavek zvaných 'fondýs', což byl kus látky přetahovaný přes stehna a opatřený pevnými rukávy. Ženy naopak plavaly v šatech nebo v sukních, které se přetáhly přes hlavu a zakryly tělo od ramen až po kolena.

Ve středověké Evropě se plavky téměř nevyskytovaly a koupání se považovalo spíše za nevhodné. Až v 17. století se začalo v Anglii rozšiřovat koupání na veřejných místech a objevily se první plavky pro ženy, které byly vyráběny z hrubého plátna a měly tvar kalhot s dlouhými nohavicemi a vysokým pasem. Tyto plavky se nazývaly 'bathing suits' a byly považovány za velmi nesmělé a konzervativní.

Objevují se první bikiny

Ve 20. století došlo k rapidnímu vývoji plavek, zejména po druhé světové válce. V roce 1946 se objevily první bikiny, které navrhla francouzská návrhářka Louis Réard. Bikiny byly velmi odvážné a kontroverzní, ale brzy se staly velmi oblíbené, zejména u mladých žen. V této době se také začaly používat syntetické materiály jako nylon nebo lycra, které byly lehčí a pohodlnější na nošení.

Nezastupitelné místo v dnešní době

Dnes existuje mnoho různých druhů plavek, které se liší stylem, barvou a materiálem. Plavky jsou nedílnou součástí léta u vody po celém světě a jsou používány jak pro rekreační účely, tak pro plavecký sport. Plavky se dnes vyrábějí z široké škály materiálů, včetně bavlny, lycry, nylonu a polyesteru. Některé plavky jsou navrženy tak, aby poskytovaly podporu při plavání a splňovaly přísné standardy pro plavecké soutěže. Jiné plavky jsou spíše módním doplňkem.

Zajímavostí jsou plavky muslimských žen

Muslimské ženy většinou používají plavky, které jsou v souladu s islámskými náboženskými a kulturními zvyklostmi. To znamená plavky, které zakrývají většinu těla a jsou vhodné pro nošení na veřejných místech.

Jedním z druhů plavek, které muslimské ženy často používají, jsou burkini. Burkini jsou plavky, které zakrývají tělo od hlavy až po kotníky a jsou vyrobené z měkkého a pohodlného materiálu. Obvykle jsou navrženy tak, aby poskytovaly dostatek prostoru pro pohyb a dovolovaly ženám plavat bez obav z odhalení. Jsou oblíbené u muslimských žen, protože jim umožňují cítit se pohodlně a komfortně při koupání na veřejných místech, aniž by museli porušovat své náboženské a kulturní zvyklosti.

Dalším druhem plavek, které muslimské ženy mohou používat, jsou tzv. 'modest swimsuits', splňující tytéž požadavky.

Přečtěte si i náš další článek ze světa módy, Coco Chanel: hvězda, která nezhasla nebo se podívejte do rubriky sport na to, co obnáší sportovní doping.

Fotografie